+ Ana sayfanız yapın! + Favorilerinize ekleyin! RSS Kayıt
Ol
e-Bülten Kayıt Giriş Yap
 
 
 
 
Sağlık Paneli Ana Sayfa Yazdır Arkadaşına Gönder
Diş hekimliği - Çocuk Dişleri Hastalıkları / MAKALELER Prof.Dr. Gamze Aren
 
 
ALT BAŞLIKLAR


MAKALELER: Pedodonti nedir?

İçerik Eklenme Tarihi: 6/28/2009

Yazar
Prof.Dr. Gamze Aren

Paylaş ve Kaydet

Pedodonti çocuk hasta odaklı dişhekimliği bölümüdür. Yaklaşık 1 yaşından başlayarak erken erişkinlik dönemine uzanan dönemde çocukların diş çürükleri, kayıpları, çapraşıklıkları, anormal diş pozisyonlarının olabildiğince erken dönemde saptanarak tedavisine yönelik dişhekimliği uygulamalarını kapsar.

Pedodonti çocuk hasta odaklı dişhekimliği bölümüdür. Yaklaşık 1 yaşından başlayarak erken erişkinlik dönemine uzanan dönemde çocukların diş çürükleri, kayıpları, çapraşıklıkları, anormal diş pozisyonlarının olabildiğince erken dönemde saptanarak tedavisine yönelik dişhekimliği uygulamalarını kapsar. Bu dönemde çocuğa yönelik şiddetin işaretlerinin saptanması durumunda gerekli önlemlerin alınmasına yönelik ilgili merkezleri uyarır.
 

Çürük önlenebilir mi?

Elbette önlenebilir. Aslında “çürük” çok bileşenli bir enfeksiyon hastalığıdır. Nasıl ki enfeksiyon hastalıkları bulaşıcı olabilirse çürük de bulaşabilir. Yani ilk oluşumun başlangıcında bir bulaşma söz konusudur. Bebeğin ağzında dişlerin ilk çıkmaya başladıkları ana dek çürük yapıcı bakteriler bulunmaz. Ancak dişler sürer ve bakterinin tutunabileceği yerler oluşunca “bulaşma” daha doğrusu “bakteri geçişi” söz konusu olur.Bu da büyük olasılıkla anne veya bakıcıdan olur..İşte aslında çürüğün önlenebilirliğinde ilk başlangıç aşaması bu bakteri geçişinin önlenmesi ile olmalıdır. Bebek bakımında anne emziği ağzında ıslatıp bebeğine verirse bizzat çürük oluşumunu başlatır. Ancak bakteri tek başına çürüğü oluşturmaz ama bu geçiş 3 yaşına dek önlenebilirse çürük oluşumu da büyük olasılıkla hafifletilecektir.


Süt dişleri çürüse de olur, nasıl olsa değişecekler” düşüncesi doğru mudur?

Evet değişecekler ama erişkin hayatta diş sağlığı bütünlüğünün korunabilmesi için değişecekleri zaman gelene dek ağızda sağlam olarak kalmaları gereklidir. Değişme zamanından önce kaybedilen ve yerleri korunamayan süt dişleri çenelerde yer kaybına, sürme problemlerine, ve ortodontik bozukluklara yol açarlar.
 

Çürüyen süt dişlerine dolgu yapılmalı mı?

Elbette yapılmalı.Dolgu,ileride oluşabilecek diş kaybı ve kapanış bozukluklarını önler.


Bebeklere flor tableti verilmeli mi?

Hayır. Günümüz konseptinde fluorid tabletleri çok kısıtlı kullanılmaktadır. Özellikle fluoridin en büyük etkisinin dişe“değim” ile olduğu düşünülürse … Günümüzde ancak çürük açısından “yüksek risk grubu”na girenlerde ; çok yakın hekim kontrolünde verilir. Aynı koruyucu etkinin çok daha fazlası basit bir diş fırçası ile kullanılabilecek “fluoridli diş macunu” ile rahatlıkla sağlanacaktır…

 


Gece sütü dişlerin çürümesine neden olur mu?

Çok büyük olasılıkla…Zira genellikle süt seker ya da balla karıştırılarak çocuğa verilir. Aslında inek sütü anne sütünden daha az çürük yapıcıdır, onun çürük yapıcı özelliğini arttıran içerisine konan bu tatlandırıcıdır. Ağızda tükürük etkisinin azaldığı bu saatlerde biberonda tatlı sütün verilmesi bakterilerin çürük yapıcı işlevlerini arttıracaktır.


Çocuğunuzu ne zaman dişhekimine götürmelisiniz?

Aslında annenin bebeğinin diş sağlını koruması için bu bağlamda önce hamileliğinde eğitim alması daha doğrudur. Gelişmiş ülkelerde bilgilendirme hamilelikte başlar. Ancak bebek ilk dişleri sürmeye başladığında da dişhekimi korumayı anneye öğretebilir.

Süt dişlerinin sürme ve düşme yaşları nedir?


Üst Dişler Ne zaman sürer Ne zaman düşer

  • Orta kesisi 8 – 12 ay 6 – 7 yaş
  • Yan kesici 9 – 13 yaş 7 – 8 yaş
  • Kanine 16 – 22 ay 10 – 12 yaş
  • Birinci süt azısı 13 – 19 ay 9 – 11 yaş
  • İkinci süt azısı 25 – 33 ay 10 – 12 yaş

Alt süt dişlerinin gelişimi  Alt dişler Ne zaman sürer Ne zaman düşer

  • İkinci süt azısı 23 – 31 ay 10 – 12 yaş
  • Birinci süt azısı 14 – 18 ay 9 – 11 yaş
  • Kanin 17 – 23 ay 9 – 12 yaş
  • Yan kesici 10 – 16 yaş 7 – 8 yaş
  • Orta kesici 6 – 10 yaş 6 - 7 yaş

 
Düşme yaşından önce süt dişi çekilirse ne olur?

Azılar bölgesinde diğer dişler oluşan boşluğa sürmeye çalışır, ön bölgede ise estetik, konuşma ve yutkunma sorunları ortaya çıkabilir.Ama esas sorun diş kavislerindeki boyut(yer) kaybıdır ki bu durum ileride ortodontik kapanış bozukluklarına, sürme problemlerine yol açabilir.

 


 


Darbe sonucu çocuğunuzun dişi yerinden çıkarsa ne yapmak gerekir?

Eğer süt dişi uğradığı travma sonucu yerinden çıkmışsa asla yerine yerleştirilmeye çalışılmaz. Ancak bu bir sürekli diş ise mümkün olan en kısa süre içerisinde hasta ve ilgili diş serum fizyolojik, Hank’in saklama solüsyonu,ViaSpan,yumurta akı, propolis vb solüsyonlarından biri içerisinde dişhekimine ulaştırılarak uygun olup olmadığı değerlendirilerek reimplantasyon (yerine tekrar yerleştirme) yapılmaya çalışılmalıdır.


Yer tutucu nedir, yapılmasa ne olur?

Zamanından önce yapılan süt dişi çekimlerinde çekim boşluğuna diğer dişlerin ilerlemesini engelleyen dental uygulamalardır. Yapılmaz ise süt dişleri çekim boşluğunu doldurarak ileride sürecek olan sürekli dişlerin yerlerini kapatır ve sürekli dişler gömük kalır.

  Bebeğinizin biberon ile uyuması nelere sebep olur?

Biberon çürüğü diye adlandırılan üst ön bölge çürüklerine ve bu alışkanlığını uzun süre sürdürmesi durumunda ön bölgede kapanış bozukluklarına yol açar.


Emziğin dişlere etkisi nedir? Çocukları ne zaman emzikten ayırmak gerekir?

Uzun süre kullanılması durumunda damak ve dişlerde kapanış bozukluklarına neden olur. İki yaşından itibaren emzikten kesmek gerekir.

 

Parmak emme alışkanlığının dişlere etkisi nedir?Parmak emme engellenebilir mi?


Parmak emme alışkanlığı uzun süre devam ettiğinde dişlerde bu alışkanlığa bağlı olarak kapanış bozuklukları oluşur. Açıklık, üst ileri itim gibi, bundan ötürü bu alışkanlığın kısa süre içinde bıraktırılmasına çalışılmalıdır. Parmak emme diş hekimlerinin uyguladığı çeşitli apareyler ile engellenebilir. 

 


Çocuğun Diş Sağlığının Düzenlenmesinde Anne-Babalara Düşen Görevler Nelerdir?


● Bebek doğduğunda bebeğin ağız ortamı çürük yapıcı bakteri içermez . Bu bakteriler büyük olasılıkla dişler sürmeye başladığında sıklıkla da anneden bebeğine bulaşır. Çok bileşenli bir enfeksiyon hastalığı olan diş çürüğü bulaşıcı özellik taşımaktadır. Bu bulaşma da annenin dikkat etmesi gereken belli özellikler vardır. Bulaşmanın olmaması için anne bebeğini beslerken asla kaşık, emzik, biberon gibi araçları kendi ağzı ile temasta bulundurmadan kullanmalıdır. Aksi halde çürük yapıcı mikroorganizmaları kendi ağzından bebeğine aktarır.

● Anne bu bulaşmayı 3 yaşına kadar kontrol ederse bu süreden sonra olabilecek aktarımın çocukta çok şiddetli çürük infeksiyonu yaratma olasılığı düşecektir.

İlk süt dişlerinin sürmesini takiben anne ve baba bebeklerinin dişlerini ya bu iş için üretilen özel fırçalar ya da temiz bir tülbent , gazlı bez parçası yardımı ile düzenli olarak fırçalamalıdırlar. Özellikle tüm süt dişlerinin sürmelerini tamamladığı üç yaş civarında ve karışık dişlenme döneminde çürük yapıcı bakterilerin ağızda birikimi artar.

● Bebeklerin beslenmesi sırasında ballı emzik, yüksek oranda şeker içerikli sıvı gıdaları içeren biberon gibi araçların sıkça kullanımları “biberon çürüğü” olarak adlandırılan özelikle üst ön kesici dişleri tutan yaygın çürüklerin oluşmasına neden olmaktadır. Bebeklerin uykuya şekerli süt vs .içeren biberonlarla yatırılmaları ağızlarında oluşacak çürük miktarını büyük ölçüde arttıracaktır.

● Çocukta biberon ve emzik kullanımı kalıcı sorunların oluşumunun önlenmesi açısından 2 yaşına kadar bırakılmalıdır.

● Anne ve babalar çocuklarını bir sorun olsun/olmasın yılda iki kez ( 6 ayda bir) diş hekimine kontrole götürmelidirler.

● Anne ve baba çocuklarını diş sağlığına önem veren bireyler olarak görmek istiyorlarsa onun önünde düzenli olarak ağız bakımına dikkat eden doğru bir model oluşturmalıdırlar. Çocuk taklitçilik döneminde bilinçsiz de olsa onları izleyecek ve giderek bu doğru alışkanlığı kazanacaktır. Bu konuda doğru ödüllendirme de alışkanlığın yerleşmesinde yardımcı olabilir.

● Çocukların çürük artışını etkileyen en önemli bileşenlerden birisi de yüksek oranda şeker içeren bir diyetle beslenme alışkanlıklarıdır. Sık şeker tüketen, öğün aralarında atıştırma alışkanlıkları bulunan ailelerde yetişen çocukların çürük sıklıkları da yüksek olacaktır.

● Ağızlarında yılda 2’den fazla yeni çürük oluşan çocuklar çürük gelişimi açısından oldukça yüksek bir risk altındadırlar ve bu tip çocuklara sahip ailelerin uygulayacağı çok daha katı kuralları olan ağız-hijyeni programları bulunmaktadır.
 

Anahtar Kelimeler: pedodonti , parmak emme , süt dişleri , çürük , gece sütü

Paylaş ve KaydetEN ÇOK OKUNANLAR

EN SON EKLENENLER
BRANŞ DOKTORU KİMDİR?
Prof.Dr. Gamze Aren
Diş hekimliği

İstanbul Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi’nden 1986 yılında mezun olmuştur.Aynı fakülted...

+ Devamını okumak için tıklayınız

  Acil
Yrd.Doç.Dr. Ayhan Özşahin
Adli Bilimler
Prof.Dr. Sermet Koç
Aile Hekimliği Ve Check-Up
Uzm.Dr. Cüneyt Özüak
Anatomi
Prof.Dr. Salih Murat Akkın
Anesteziyoloji ve Reanimasyon
Prof.Dr. Ercüment Yentür
Beyin ve Sinir Cerrahisi
Prof.Dr. Mehmet Yaşar Kaynar
Cinsel Sağlık
Prof.Dr. Doğan Şahin
Çevre ve Halk Sağlığı
Uzm.Dr. Murat Fırat
Çocuk Hastalıkları
Prof.Dr. Haluk Çokuğraş
Diş hekimliği
Dt. Celal Yıldırım
Dt. Saba Eryılmaz
Diyabet Ve Metabolizma
Prof.Dr. Temel Yılmaz
Enfeksiyon Hastalıkları
Prof.Dr. Haluk Eraksoy
Farmakoloji
Prof.Dr. Aydın Barlas
Genetik Bilimler
Prof.Dr. Turgut Ulutin
Göğüs Cerrahisi
Prof.Dr. Kamil Kaynak
Göğüs Hastalıkları
Prof.Dr. Gül Öngen
Kadın Hastalıkları ve Doğum
Prof.Dr. M. Cihat Ünlü
Kardioloji
Prof.Dr. Zeki Öngen
Klinik Beslenme
Prof.Dr. Ercüment Yentür
Kulak Burun Boğaz
Prof.Dr. Asım Kaytaz
Prof.Dr. Ferhan Öz
Psikiyatri
Prof.Dr. M. Kemal Arıkan
Sağlık Politikaları
Yrd.Doç.Dr. Haluk Özsarı
Sağlık Tartışma Platformu
Op.Dr. M.Şükrü Güner
Sağlıklı Beslenme Ve Diyet
Doç.Dyt Emel Özer
Seyahat Sağlığı
Prof.Dr. Volkan Korten
Sosyal Psikiyatri
Prof.Dr. Doğan Şahin
Termal Sağlık Ve SPA Wellness
Prof.Dr. M.Zeki Karagülle
Tıbbi Onkoloji
Prof.Dr. Adnan Aydıner
Tıp Hukuku
Prof.Dr. Faik Çelik
Tıp ve Sanat
Prof.Dr. Faik Çelik
Üroloji
Prof.Dr. Emre Akkuş
 

 
 
 
Copyright 2020 Tüm hakkı saklıdır. Designed by: OrBiT
RSS Kayıt Ol e-Bülten Kayıt Giriş Yap
saglikpaneli.com ANA SPONSORLARI
saglikpaneli.com İÇERİK SPONSORLARI


SAĞLIK MERKEZİ KISA YOLLARI
Acil | Kardioloji | Adli Bilimler | Kulak Burun Boğaz | Aile Hekimliği Ve Check-Up | Diyabet Ve Metabolizma | Çocuk Hastalıkları | Farmakoloji | Anatomi | Anesteziyoloji ve Reanimasyon | Çevre ve Halk Sağlığı | Diş hekimliği | Enfeksiyon Hastalıkları | Sağlıklı Beslenme Ve Diyet | Göğüs Cerrahisi | Seyahat Sağlığı | Üroloji | Sağlık Politikaları | Psikiyatri | Göğüs Hastalıkları | Genetik Bilimler | Tıbbi Onkoloji | Diş hekimliği | Sağlık Tartışma Platformu | Diş hekimliği | Klinik Beslenme | Diş hekimliği | Genel Konular | Beyin ve Sinir Cerrahisi | Kadın Hastalıkları ve Doğum | Termal Sağlık Ve SPA Wellness | Diş hekimliği | Tıp Hukuku | Tıp ve Sanat | Cinsel Sağlık | Sosyal Psikiyatri |
SAĞLIK KONULARI
Cinsel Sağlık | Çocuk Psikolojisi | Diyabet | Domuz Gribi | Ergenlik - Adolesan Sağlığı | Erken Boşalma | Fitnes | Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar | Grip ve Soğuk Algınlığı | Güzellik&Estetik | Hamilelik | HIV/AIDS | Hipertansiyon | İlkyardım | İnfertilite/Kısırlık | İnme | Kanser | Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi | Kuş Gribi | Obezite | Sağlık Mevzuatı | Sertleşme Sorunu | Ses Kısıklığı | Sigara | Stres | Tamamlayıcı Tıp |
Sağlık Paneli
Sağlık Paneli Hakkında | Kullanım Koşulları | Gizlilik Sözleşmesi | Yasaklı Ürünler | Ürün Listeleme Kuralları | Üyelik Sözleşmesi | Telif Hakları Hakkında | Güvenli Alışveriş, Satıcı ve Alıcı Sözleşmesi | Güvenli Ticaret ve Ödeme Sisteminin Tanımı | Kişisel Sağlık Profili Yetkilendirme Sözleşmesi | Doktor Üyelik Sözleşmesi | Bize Ulaşın | E-bültenler | Üye Doktorlar | Üye Kurumlar | Doktor Ara | Kurum Ara | Forum | Tartışma Platformu
A - Z
Branşlar A-Z | Slide Show A-Z | Kadın Sorunları A-Z | Erkek Sorunları A-Z | Çocuk Sorunları A-Z | Anketler A-Z | İnteraktif Araçlar A-Z