+ Ana sayfanız yapın! + Favorilerinize ekleyin! Add to Google RSS Kayıt
Ol
e-Bülten Kayıt Giriş Yap
 
 
 
 
Sağlık Paneli Ana Sayfa Yazdır Arkadaşına Gönder
Kulak Burun Boğaz / MAKALELER Prof.Dr. Asım Kaytaz & Prof.Dr. Ferhan Öz
 
 
ALT BAŞLIKLAR
Listelenen içerikleri, belli bir alt başlıkta/alt branşta filtrelemek için, aşağıdaki listeden seçim yapabilirsiniz.

+ Tüm Alt Başlıklar + Genel Konular + Hasta Bilgilendirme + Ses KısıklığıMAKALELER: Ses Kısıklığını Ortadan Kaldırmak İçin

İçerik Eklenme Tarihi: 31.07.2009

Yazar
Prof.Dr. Ferhan Öz

Paylaş ve Kaydet

Kimileri, isteklerini bağırarak duyurucağına inanıyor, kimileri ise gürültülü ve sigara içilen ortamlarda saatlerce eğleniyor ve şarkı söylüyor.

Kimileri, isteklerini bağırarak duyurucağına inanıyor, kimileri ise gürültülü ve sigara içilen ortamlarda saatlerce eğleniyor ve şarkı söylüyor. Bu tür davranışların sonucunda ses tellerinde oluşan bazı bozukluklarda ses kısıklıkları görülebiliyor. Ses bozukluklarında cerrahi ve diğer tıbbi yaklaşımlara ilave olarak ses terapisi devreye giriyor.

Ses terapisi ses bozukluğu olan hastalara uygulanan bir tedavi yöntemi. Bu terapide; uygun nefes alma tekniklerinden ses hijyeninin sağlanmasına, konuşma sırasındaki vücudun postürüne kadar pek çok önemli konu üzerinde duruluyor. Ses terapisine, anaokulu çağındaki çocuklardan yetişkinlere kadar her yaş grubunda ihtiyaç duyuluyor. Üstelik birkaç seans süren bu terapilerle kişinin sadece ses kalitesindeki değişimler değil, ses sağlığını tehdit eden yaşam alışkanlıkları da değişime uğruyor. Dolayısıyla birey kendine daha sağlıklı ve mutlu olabileceği kaliteli bir yaşam ortamı oluşturuyor.

Çocuklar ve Gençler
Acıbadem Hastanesi Bakırköy Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Ferhan Öz, okul öncesi eğitim ve ilköğretim çağında görülen ses bozukluklarının bu yaş grubundaki çocukların taleplerini genellikle bağırarak ifade etmeye çalışmalarından, günlük yaşantılarında oldukça hareketli ve gürültülü faaliyetlere katılmalarından, gürültülü ortamlarda uzun saatler boyunca buluşmalarından kaynaklandığına dikkat çekiyor. Özellikle çocuklarda yapılan çalışmaların bütün aileyi kapsaması, ailedeki tüm bireylerle birlikte çalışılması gerektiğini vurguluyor. Ergenlik döneminde ise özellikle erkek çocuklarda gırtlak yapısındaki gelişmeye uyum sağlayamama sonucunda mutasyonel falsetto sorunuyla karşılaşılıyor. Bu tür sese sahip ergenlerde ses organlarındaki bu değişim hakkında bilgi veriliyor ve bu değişime, gelişime uygun sesi kullanması konusunda terapi uygulanıyor.

Yetişkinler
Sigara kullanmak, aşırı kahve, çay tüketmek, kalabalık ve aşırı gürültülü ortamlarda bağırarak konuşmak, uzun süreli telefon görüşmesi yapmak, az su içmek… Yetişkinlerin sıkça uyguladığı bu hatalı davranışlar zamanla ses suistimaline bağlı ses bozukluklarının gelişmesine yol açan en önemli nedenleri oluşturuyor.

Yetişkinlerde en sık hangi sorunlar ortaya çıkıyor?

Prof.Dr. Ferhan Öz bu sorumuza şöyle açıklık getiriyor: “Yetişkinlerde en sık nodül sorunuyla karşılaşıyoruz. Nodül oluşumu sesin kalitesinde bozulmalara neden oluyor. Kişi sesini çıkarmakta güçlük çekince ses tellerini daha fazla zorluyor. Bunun sonucunda nodül büyüyor ve gittikçe ilerleyen bir soruna dönüşüyor.”

Ancak sadece yeni oluşmuş nodüllerde ses terapisinden yararlanılıyor. İlerlemiş nodül vakalarında ise bu terapiler yeterli gelmiyor, sorunun giderilmesi için cerrahi yönteme başvurmak gerekiyor. Yetişkinlerin sıkça uyguladığı hatalardan biri de kaslarını yanlış kullanmak. Ses terapisi bu sorun karşısında da etkili oluyor ve kişilerin kaslarını doğru kullanmasına yardımcı oluyor.”

Kimler risk altında?

Ses sanatçıları, tiyatrocular, öğretmenler, telefon santrali görevlileri, bankacılar, borsacılar, din görevlileri, seyyar satıcılar gibi sürekli seslerini kullanan bireyler en fazla risk altında olan grupları oluşturuyor. Bu bireylerin risk altında olmalarına en büyük etken günlük yaşantıda seslerini çok fazla kullanmaları. Aşırı bir kullanım söz konusu olduğunda ve ortam koşulları da sesin bozulması için uygunsa ses bozukluğunun ortaya çıkması kaçınılmaz oluyor. Bu meslek grubunda çalışan kişiler genellikle ses hijyenine gerektiği özeni göstermiyor ve bunun sonucunda pek çok fonksiyonel ve organik ses sorunu ortaya çıkıyor.

Terapi Şart

Pedagog Zehra Yılmaz, terapi süresinin ve uygulanan yöntemlerin sorunun niteliğine göre değiştiğini belirtiyor. Yılmaz, terapi sürecini şöyle anlatıyor: “Öncelikle kişinin bireysel özelliklerini, davranışlarını, yaşantısını, geçmişini bilmek önemlidir. Bu bilgiler edinildikten sonra hastanın sesi subjektif ve objektif değerlendirme yöntemiyle değerlendiriliyor. Hastanın sesini nasıl kullandığı, postürü, konuşma tarzı gözlemleniyor. Çok sinirli bir yapıya mı sahip yoksa içine mi kapanık? Çevresiyle nasıl bir iletişim kuruyor, sesini işinde az mı yoksa çok mu kullanıyor?” Başarılı bir terapi için öncelikle bu soruların tümüne yanıt bulmak gerektiğini belirten Yılmaz sözlerine şöyle devam ediyor: “Kimi insan bağırarak konuşurken, kimi de “aman bana soru yöneltilmesin” düşüncesiyle adeta kabuğuna çekiliyor. Bu tür özelikler erapide nasıl bir yaklaşım sergilememiz ve nasıl bir yöntem izlememiz konusunda temel noktaları oluşturuyor.”

Pedagog Yılmaz sözlerini bir örnekle sürdürüyor. “Elemanlarına sürekli bağırıp çağıran bir patron düşünün veya evdeki düzeni ancak bağırarak sağlayabileceğine inanan bir anne. Dikkat edin, bu kişilerin bağırdıkları sırada tüm boyun kasları gerilmeye, nefes alıp verirken göğüsleri ve omuzları inip kalkmaya başlıyor. Bu tür davranışlar sergileyen kişilerde ses problemlerinin ortaya çıkması kaçınılmaz.”

Sorun ciddiye alınmalı:
 

Uzman Pedagog Zehra Yılmaz, terapide başarılı sonuç alınabilmesi için öncelikle hastanın terapiye istekli olması, uzmana güvenmesi gerektiğine dikkat çekiyor. Kişi terapiyi ciddiye almıyor, kaçınması gereken davranışları uygulamaya devam ediyorsa terapiden başarılı sonuç alınması mümkün olmuyor. Ses tellerindeki sorunun ve buna yol açan nedenlerin bilincinde olmak terapideki en önemli noktayı oluşturuyor. İlk seanslarda genellikle hastanın sorunu hakkında bilgilendirilmesi ve sorunlarını fark etmesi amaçlanıyor. İşte bu farkındalığın ardından kişi terapide öğretilenleri günlük hayatında uygulamaya başlıyor. Bunun sonucunda kaliteli ve sağlıklı bir sese sahip oluyor.”

Kaliteli bir yaşam:
Terapilerde uygun nefes alma tekniklerinden ses hijyeninin sağlanmasına, psikolojik yardımdan doğru oturuş tekniklerine kadar pek çok yaklaşım yer alıyor. Ayrıca kaliteli bir sese sahip olmak için nelerin uygulanması ve nelerden kaçınılması gerektiği tek tek dile getiriliyor. Örneğin, sigara kullanımı, asitli içecekler ile besinlerin tüketimi ve gelişigüzel ilaç kullanımı kişilerin önemle kaçınmaları gereken hatalı davranışları oluşturuyor. Buna karşılık akşam yemeklerini erken saatte tüketmek, nefes alıp verirken karın bölgesindeki kasları kullanmak, günde 2-3 litre kadar bol su içmek sağlıklı bir sese sahip olmanın en önemli koşullarını oluşturuyor. Terapilerde kişilerin bu tür kurallara dikkat etmesi gerektiği özenle vurgulanıyor. Bunların yanı sıra gerek duyulduğu takdirde psikiyatrist ya da psikolog desteğine de başvuruluyor. Ruhsal sıkıntılarından arınan ve ses kalitesini bozan hatalı davranışlardan kaçınan birey de zamanla çok daha özgüvene sahip bir kimliğe kavuşuyor. Ses kalitesi düzeldiği için işinde ve özel hayatında yaşadığı iletişim problemleri ortadan kalkıyor ve daha kaliteli bir yaşantı elde ediyor.

Daha kaliteli bir ses için…

Sigara kullanmayın: Sigara ses ödemine, ses kısıklığına ve sert kalın bir ses tonu oluşmasına yol açan en önemli nedenlerden biri. Dolayısıyla kaliteli bir ses için sigarayı mutlaka bırakın ve bu tür ortamlardan uzak durun.

Doğru nefes alın: Nefes alma tekniklerini öğrenin.

Bağırmayın: Konuşurken veya tartışırken bağırmayın. En fazla 1 metre uzaklıktan konuşmaya özen gösterin.

Oturuşunuza dikkat edin: Dik oturmaya özen gösterin.

Bol su tüketin: Günde en az 2-3 litre su içmeye özen gösterin. Ses telleri düzenli hareketi için bu gerekli.

Gelişigüzel ilaç kullanmayın: Kimyasal maddeler boğazınızın tahriş olmasına yol açıyor. Dolayısıyla doktorunuz önermediği müddetçe hiçbir ilacı gelişigüzel kullanmayın.

Kafeinli içeceklerden kaçının: Kahvenin içindeki kafein maddesi suyun vücuttan hızla atılmasına yol açıyor. Bunun sonucunda genel olarak tüm vücutta olduğu gibi ses tellerinde de kuruluk oluyor ve ses tellerinin hareketleri olumsuz yönde etkileniyor.
Asitli içeceklerden kaçının, beslenmenize özen gösterin: Yetişkinler arasında sıkça rastlanan bir sorun midedeki asit içeriğinin ses tellerine kadar ulaşarak ses kalitesini olumsuz etkilemesi. Reflü diye adlandırılan bir hastalığınız varsa beslenme alışkanlıklarınıza dikkat etmeniz ve doktorunuzun önereceği tedaviyi uygulamanız gerekir. Dolayısıyla erken saatlerde yemek yemeye özen gösterin. Asitli, yağlı, baharatlı besinleri tüketmeyin. Alkol de ses tellerinin sağlığını bozan bir maddedir unutmayın.
Pedagog Zehra Yılmaz diyor ki…

“Ses bozuklukları hemen her yaş grubunda ortaya çıkabilen ciddi bir sorun. Ancak günümüzde uygulanan terapilerle bu sorunlar rahatlıkla tedavi edilebiliyor. Önemli olan zaman kaybetmeden bir uzmana başvurmak, önerileri dikkate almak ve bu yönde çaba göstermek.”

 

Anahtar Kelimeler: Sigara kullanmak , kahve , çay , kalabalık , gürültü , Ses sanatçıları , tiyatrocular , öğretmenler , telefon santrali görevlileri , bankacılar , borsacılar , din görevlileri , seyyar satıcılar , ses terapisi , ses kısıklığı

Paylaş ve KaydetEN ÇOK OKUNANLAR

EN SON EKLENENLER
BRANŞ DOKTORU KİMDİR?
Prof.Dr. Asım Kaytaz
Kulak Burun Boğaz

1957’de Vezirköprü’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Vezirköprü’de yaptı.

<...

+ Devamını okumak için tıklayınız
Prof.Dr. Ferhan Öz
Kulak Burun Boğaz

 

Doğum Yeri – Tarihi : 26.6.1958 – İstanbul

+ Devamını okumak için tıklayınız


  Acil
Yrd.Doç.Dr. Ayhan Özşahin
Adli Bilimler
Prof.Dr. Sermet Koç
Aile Hekimliği Ve Check-Up
Uzm.Dr. Cüneyt Özüak
Anatomi
Prof.Dr. Salih Murat Akkın
Anesteziyoloji ve Reanimasyon
Prof.Dr. Ercüment Yentür
Beyin ve Sinir Cerrahisi
Prof.Dr. Mehmet Yaşar Kaynar
Cinsel Sağlık
Prof.Dr. Doğan Şahin
Çevre ve Halk Sağlığı
Uzm.Dr. Murat Fırat
Çocuk Hastalıkları
Prof.Dr. Haluk Çokuğraş
Diş hekimliği
Dt. Celal Yıldırım
Dt. Saba Eryılmaz
Diyabet Ve Metabolizma
Prof.Dr. Temel Yılmaz
Enfeksiyon Hastalıkları
Prof.Dr. Haluk Eraksoy
Farmakoloji
Prof.Dr. Aydın Barlas
Genetik Bilimler
Prof.Dr. Turgut Ulutin
Göğüs Cerrahisi
Prof.Dr. Kamil Kaynak
Göğüs Hastalıkları
Prof.Dr. Gül Öngen
Kadın Hastalıkları ve Doğum
Prof.Dr. M. Cihat Ünlü
Kardioloji
Prof.Dr. Zeki Öngen
Klinik Beslenme
Prof.Dr. Ercüment Yentür
Kulak Burun Boğaz
Prof.Dr. Asım Kaytaz
Prof.Dr. Ferhan Öz
Psikiyatri
Prof.Dr. M. Kemal Arıkan
Sağlık Politikaları
Yrd.Doç.Dr. Haluk Özsarı
Sağlık Tartışma Platformu
Op.Dr. M.Şükrü Güner
Sağlıklı Beslenme Ve Diyet
Doç.Dyt Emel Özer
Seyahat Sağlığı
Prof.Dr. Volkan Korten
Sosyal Psikiyatri
Prof.Dr. Doğan Şahin
Termal Sağlık Ve SPA Wellness
Prof.Dr. M.Zeki Karagülle
Tıbbi Onkoloji
Prof.Dr. Adnan Aydıner
Tıp Hukuku
Prof.Dr. Faik Çelik
Tıp ve Sanat
Prof.Dr. Faik Çelik
Üroloji
Prof.Dr. Emre Akkuş
 

 
 
 
Copyright 2019 Tüm hakkı saklıdır. Designed by: OrBiT
RSS Kayıt Ol e-Bülten Kayıt Giriş Yap
saglikpaneli.com ANA SPONSORLARI
saglikpaneli.com İÇERİK SPONSORLARI


SAĞLIK MERKEZİ KISA YOLLARI
Acil | Kardioloji | Adli Bilimler | Kulak Burun Boğaz | Aile Hekimliği Ve Check-Up | Diyabet Ve Metabolizma | Çocuk Hastalıkları | Farmakoloji | Anatomi | Anesteziyoloji ve Reanimasyon | Çevre ve Halk Sağlığı | Diş hekimliği | Enfeksiyon Hastalıkları | Sağlıklı Beslenme Ve Diyet | Göğüs Cerrahisi | Seyahat Sağlığı | Üroloji | Sağlık Politikaları | Psikiyatri | Göğüs Hastalıkları | Genetik Bilimler | Tıbbi Onkoloji | Diş hekimliği | Sağlık Tartışma Platformu | Diş hekimliği | Klinik Beslenme | Diş hekimliği | Genel Konular | Beyin ve Sinir Cerrahisi | Kadın Hastalıkları ve Doğum | Termal Sağlık Ve SPA Wellness | Diş hekimliği | Tıp Hukuku | Tıp ve Sanat | Cinsel Sağlık | Sosyal Psikiyatri |
SAĞLIK KONULARI
Cinsel Sağlık | Çocuk Psikolojisi | Diyabet | Domuz Gribi | Ergenlik - Adolesan Sağlığı | Erken Boşalma | Fitnes | Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar | Grip ve Soğuk Algınlığı | Güzellik&Estetik | Hamilelik | HIV/AIDS | Hipertansiyon | İlkyardım | İnfertilite/Kısırlık | İnme | Kanser | Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi | Kuş Gribi | Obezite | Sağlık Mevzuatı | Sertleşme Sorunu | Ses Kısıklığı | Sigara | Stres | Tamamlayıcı Tıp |
Sağlık Paneli
Sağlık Paneli Hakkında | Kullanım Koşulları | Gizlilik Sözleşmesi | Yasaklı Ürünler | Ürün Listeleme Kuralları | Üyelik Sözleşmesi | Telif Hakları Hakkında | Güvenli Alışveriş, Satıcı ve Alıcı Sözleşmesi | Güvenli Ticaret ve Ödeme Sisteminin Tanımı | Kişisel Sağlık Profili Yetkilendirme Sözleşmesi | Doktor Üyelik Sözleşmesi | Bize Ulaşın | E-bültenler | Üye Doktorlar | Üye Kurumlar | Doktor Ara | Kurum Ara | Forum | Tartışma Platformu
A - Z
Branşlar A-Z | Slide Show A-Z | Kadın Sorunları A-Z | Erkek Sorunları A-Z | Çocuk Sorunları A-Z | Anketler A-Z | İnteraktif Araçlar A-Z